Stránky o rozhlednách, majácích, věžích a branách.
Rozhledny mám rád a když je možnost, tak si na nějakou zajdu, pokochat se výhledem. Bohužel u nás, na Mělnicku máme jen dva kopce - Mělník a Říp, takže tu mnoho rozhleden nevyrostlo, tudíž se za nimi musíme vydávat do míst, kde měli větší štěstí.

V následujících bodech jsou ty, které jsme navštívili a které jsme zdokumentovali fotograficky. Bohužel před rokem 2002 jsem nefotil, takže některé krásy vlasti mám jen ve vzpomínkách.

Novogotický temp je parková rozhledna u zámku Krásný Dvůr u Podbořan.
Stavba ve tvaru katedrály vznikla již v roce 1797. Sloužila do roku 1975, kdy byla uzavřena kvůli špatnému stavu. Opravit se jí podařilo až v roce 2018, kdy byla znovu otevřena veřejnosti.
Na vyhlídku ve výši 12 metrů vede vnějším točitým schodištěm 77 schodů.
DSC05503.JPG
DSC01133.JPG
DSC05509.JPG
Rozhledna na vrcholu Mařenka stojí od roku 2012, je vysoká 31 metrů a byla postavena podle návrhu architekta M. Fraňka. Za pozoruhodným výhledem do okolí je třeba vystoupat 156 schodů kovové konstrukce s vřetenovým schodištěm. Nachází se na nejvyšším vrcholu Třebíčska, 18 km od města.
Volně přístupná.
Přístup : v obci Dašov dorazit až na její konec k závoře do lesa odkud vede k rozhledně cca 2 km dlouhá cesta po modré TZ.
Mezi obcemi Ocmanice a Placký dvůr se nachází přímo u silnice rozhledna.
Neobvyklá jehlanovitá konstrukce rozhledny z roku 2004 stojí na neobvyklém místě - na vodojemu. Volně přístupná vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 8 metrů, vrchol stavby dosahuje 15 metrů.
26 metrů vysoká rozhledna nabízí výhled na Třebíč a okolní krajinu. Její ocelová konstrukce je nápaditě obehnána dřevěnými čtverci. Vyhlídková věž má v sobě zakomponován i židovský symbol. Její půdorys připomíná Davidovu hvězdu. Nachází se na Pekelném kopci nedaleko Třebíče.
Volně přístupná.
Přístup : nejednodušší je z obce Slavice na Mikulovice, vpravo cyklostezka do lesa. Pod lesem parkoviště. Vydat se k rozcestníku Pod Pekelným vrchem. Vpravo po zelené TZ a pak vlevo k rozhledně, nebo to vzít od rozcestníku lesem vzhůru přímo k rozhledně.
Železná, 34 metrů vysoká rozhledna s vyhlídkou v 31 metrech byla otevřena v roce 2000. Nachází se 2 km východně od Telče v zalesněném vrcholku.
Přístupná v návštěvních hodinách.
Přístup : z ulice Pod Oslednicí vede žlutá TZ.
DSC04269.JPG
DSC04273.JPG
IMG_0953.JPG
Nad Velkým meziříčím se nachází 36 metrů vysoká železná rozhledna ve tvaru šroubovice DNA. Rozhledna je otevřena od roku 2015, návštěvníci se na ni dostanou pomocí automatické pokladny, rozhledna je tedy přístupná bez lidské obsluhy.
Přístup : ulicí Nad Gymnásiem se dostat na most přes dálnici, za ním hned doprava a pokračovat až na parkoviště pod rozhlednou.
Kovová nástavba na střeše vodojemu na kopci Rubačka vznikla roce 2009. Bohužel v roce 2017 jsou již okolní stromy vyšší než rozhledna a tudíž není skoro nic vidět.
Volně přístupná.
Přístup : na cestě z Nového Telečkova na Oslavičku je vlevo odbočka do lesa. Nezpevněná cesta vede až k vodojemu, dole je ale závora, takže lépe jít pěšky.
Železná věž mobilního operátora sloužící rovněž jako rozhledna se nachází na vrcholku Rosička cca 10 km od Žďáru nad Sázavou.
Otevřena byla v roce 2001. Vyhlídková plošina je ve výšce 24 metrů.
Volně přístupná.
Přístup : z obce Rosička na Nížkov, vpravo za obcí je parkoviště a pak cca 500 metrů k rozhledně.
Babí lom je betonová rozhledna postavená v roce 1961. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 12 metrů je krásný třičtvrtě kruhový výhled.
Přístupnost : volně přístupná.
Přístup : z obce Lelekovice vede k rozhledně červená TZ v délce cca 1 km. Ovšem je to řádný kilometr. Něco mezi zkouškou odvahy a horolezeckým výstupem. A celou dobu do prudkého kopce.
Druhou možností je vyrazit po červené TZ z druhé strany, z Vranova. Cesta je z větší části jen do velmi mírného stoupání až k odbočce na rozhlednu. Odtud je to sice jen 500 metrů, ale horolezecký výcvik vás stejně nemine, jen je v "rovinatém" úseku.
b.JPG
bb.JPG
bbb.JPG
Kamenná rozhledna s vyhlídkou ve 13 metrech byla postavena v roce 1887. Běhel met byla několikrát opravována a upravována, poslední rekonstrukce se dočkala v roce 2009.
Nachází se vysoko nad Adamovem a nabízí půlkruhový výhled. na město a okolí.
Je volně přístupná.
Přístup : existují dvě možnosti. Buď z Adamova po červené a pak zelené TZ stále nahoru do kopce, nebo naopak z druhé strany z Babic nad Svitavou po zelené TZ prakticky po rovině.
aa.JPG
a.JPG
aaa.JPG
Na skále nazvané Pastýřská stěna byla v roce 1905 vystavěna zděná restaurace s rozhlednou. Vyhlídková plošina ve výšce 15 metrů nabízí jen o málo větší výhled než jaký je od paty rozhledny.
V posledních letech byla rozhledna dlouhodobě uzavřená. Teprve v roce 2016 objekt do správy dostala nedaleká ZOO, takže zatím alespoň v době prázdnin je možno vyhlídku navštívit.
IMG_0616.JPG
IMG_0602.JPG
DSC01881.JPG
Dřevěná rozhledna s kovovými prvky nabízí výhled z plošiny ve výšce 22 metrů. Nachází se v zadní části areálu pro inline bruslení a další sportovní aktivity. Byla postavena v roce 2013, oficiální otevření ještě neproběhlo, od 1.8 2016 je přístupná ve zkušebním provozu areálu.
Nabízí výhled především na bývalý vojenský prostor Ralsko, takže všude samé lesy a na hrad Bezděz.
Přístupnost : v současnosti volně přístupná, stojí však v oploceném areálu, který lze zamknout.
Přístup : z Bělé pod Bezdězem okolo koupaliště podle značení do prostoru sportovního areálu.
DSC01652.JPG
IMG_0564.JPG
IMG_0568.JPG
Dřevěná,13,5 m vysoká rozhledna s vyhlídkou z 10 metrů stojí od roku 2014 na okraji historického hradiště Svákov, nad Lužnicí pouhý kilometr od Soběslavi. Nabízí krásný výhled na meandr řeky a město.
Volně přístupná.
Přístup : dvě možnosti : po žluté TZ z centra Soběslavi nebo jet ulicí na Cihelně směrem na Nedvědice. Na vrcholku stoupání je vpravo malé parkoviště, dokonce i se značkou rozhledna. Z něj lesní cestou mírně dolů až dojdete ke kapličce v lese, kde se doleva napojíte na tu žlutou TZ.
s.JPG
ss.JPG
sss.JPG
V roce 2014 byla otevřena kovová rozhledna s dřevěnými doplňky na vrcholku Špičák nad stejnojmennou obcí. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 32 metrů je nádherný výhled na okolí, včetně obce či na protilehlém vrchu rozhlednu Pancíř.
Přístupná v otevíracích hodinách.
Přístup : ze Špičáku buď lanovkou, nebo po modré TZ. Trochu složitější je přístup ze Špičáckého sedla. Buď po naučné stezce a pak po modré, nebo z druhé strany po modré s odbočkou k rozhledně.
š.JPG
šš.JPG
ššš.JPG
Nedaleko Železné Rudy na kopci Pancíř byla vybudována chata s vyhlídkovou věží již v roce 1923. Z uzavřené vyhlídkové plošiny ve výšce 15 metrů je parádní výhled na okolní kopce pokryté většinou lesy.
Přístupná v otevíracích hodinách restaurace za poplatek.
Přístup : existuje několik možných tras. Nejednodušší je vyjet k rozhledně ze Špičáku lanovkou. Stejně tak je možné podle trasy lanovky vyjít vzhůru. Další možností je červená TZ ze Špičáckého sedla.
P.JPG
pp.JPG
ppp.JPG
Řimbaba není klasickou rozhlednou, ale ani vyhlídkovou věží. Je to něco mezi tím. jedná se o vyhlídku z bývalé těžní věže z výšky 11 metrů.
Věž se nachází v Bohutíně, v části Vysoká pec. Důl zde byl od roku 1843, těžní věž byla postavena v roce 1964, na rozhlednu předělána v rámci expozice v roce 2013.
Objekt přístupný pouze v návštěvních hodinách což je čtvrtek 16-18 a sobota 9-12 hodin !
Přístup : pojedete-li z Příbrami na Bohutín, po vjezdu do obce následuje táhlá zatáčka vpravo. Uprostřed zatáčky je kolmá cesta vpravo k rozhledně. Je i značená, ale není tam ze silnici příliš vidět.
r.JPG
rr.JPG
rrr.JPG
Dřevěná rozhledna s vyhlídkovou plošinou ve výšce 5 metrů se nachází v soukromém areálu vinařství Johanka u obce Otmíče.
Přístupná pouze po předchozí domluvě, nebo s personálem na místě. V době návštěvy bohužel nikdo nebyl přítomen.
Přístup : pojedete-li ze Stašova, v obci Otmíče se hlavní silnice prudce stáčí vpravo. Vlevo je užší silnice mezi domky, vede tudy i modrá TZ. Tou se dáte na konec, pak zahnete doleva dolů a za posledním domkem doprava na polní cestu, která vás zavede až před bránu vinařství.
j.JPG
jj.JPG
jjj.JPG
Dřevěná,30 m vysoká rozhledna z dílny architekta Rainiše nabízí kruhový výhled z výšky 20 metrů. Byla vybudována v roce 2015 na krušné hoře, nedaleko obce Hudlice na Berounsku.
Je volně přístupná.
Přístup : vydáte-li se z Hudlic směrem na Kublov, před první křižovatkou je po pravé straně parkoviště Na vartě. Odtud vede modrá TZ až k rozhledně. Je to necelé dva kilometry.
m.JPG
mm.JPG
mmm.JPG
Kovová rozhledna s vyhlídkovou plošinou v 17 metrech stojí na stejnojmenném vrchu nad obcí Krátošice cca 15 km od Tábora. Původně měla i krytou, prosklenou vyhlídkovou plošinu , ta je ale v současnosti zamknutá.
Volně přístupná.
Přístup : velmi jednoduchý - v obci u kapličky zahnout vzhůru k viditelné rozhledně, kam vede i modrá TZ.
cv.JPG
cvv.JPG
cvvv.JPG
Nová, kovová rozhledna s vyhlídkovou plošinou v 25 metrech vznikla jako náhrada shořelé staré rozhledny v roce 2015. Nabízí kruhový výhled na Tábor a okolí. Nachází se v obci Větrovy nedaleko Tábora.
Volně přístupná přes turniket.
Přístup : na konci obce Větrovy ve směru na Radimovice se nachází malé parkoviště s cedulí na rozhlednu. Z něj okolo lesíka po modré TZ dojdete po necelém kilometru k rozhledně.
hl.JPG
hll.JPG
hlll.JPG
Dřevěná,9 metrů vysoká rozhledna s plošinou v 6 metrech se nachází na návrší Babí hora, nedaleko od Tábora.
Volně přístupná.
Přístup : Z Tábora , místní části Čelkovice vystoupat ke hřbitovu, od něj po polní cestě přes dřevěný můstek , vpravo k lesu, kde je viditelná.
b.JPG
bb.JPG
bbb.JPG
Rozhledna se nachází u hlavní silnice procházející obcí Rašovka. Je součástí restaurace V Trnčí.
Byla otevřena v roce 2006, je vysoká 19,5 m, vyhlídka z oken ve výšce 16 m nabízí pohled do tří stran, ale částečně omezený stromy.
Přístupná v době otevření restaurace.
Přístup : velice jednoduchý. Pokud pojedete z Šimonovic na Rašovku, stojí rozhledna na okraji obce u silnice.
r.JPG
rr.JPG
rrr.JPG
Prosečský hřeben, nebo též rozhledna na Proseči se nachází na stejnojmenném kopci nad osadou Rýnovice.
Kamenná, 24 metrů vysoká rozhledna vznikla v roce 1932. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 20 metrů je dnes výhled omezen díky vzrostlým stromům.
V roce 2003 vyhořela chata pod rozhlednou a ta byla uzavřena. V roce 2009 proběhla rekonstrukce a rozhledna byla částečně zpřístupněna. V letošním roce by měla být dokončena i nová chata a snad se i přístupnost zlepší.
Přístupnost - v návštěvnických hodinách, pouze So a Ne 13-16.00
Přístup : z Jablonce, části Rýnovice vystoupat k prodejně Citroen, kde je odbočka vpravo, kterou je možno v návštěvnické hodiny dojet až pod rozhlednu. Mimo ně je pod vrcholem zákaz vjezdu.
p.JPG
pp.JPG
ppp.JPG
Televizní vysílač na Ještědu je jednou z nejznámějších staveb v republice. Nahradil zde stojící rozhlednu, která shořela v roce 1963. V objektu zcela originálního tvaru se nachází především zařízení pro televizní vysílání, ale i restaurace či hotel. Vysílač tedy není klasickou rozhlednou, ale z jeho vnitřních prostor je nádherný kruhový výhled .
Přístupnost vnitřních prostor v otevíracích hodinách.
Přístup : prakticky existují dvě možnosti - buď je možno na vrchol dojet lanovkou, nebo po asfaltové silnici . Ta vede v šíři přibližně pro dva osobní vozy k chatě Ještědka, na vrchol pak pokračuje pouze jeden pruh.
j.JPG
jj.JPG
jjj.JPG
Dřevěná rozhledna připomínající maják se od roku 2013 nachází v obci Příchovice, pod vrcholem Hvězda, kde stojí rozhledna Štěpánka.
26,5 metrů vysoká věž s vyhlídkou v 18 metrech je dílem architekta M. Rajniše (maják Strupčice či Máminka).
Přístupná v době otevíracích hodin.
Přístup : rozhledna se nachází při jedné komunikaci do obce Příchovice. Z dalších dvou směrů k ní vedou ukazatele.
m.JPG
mm.JPG
mmm.JPG
Jedna z našich nejkrásnějších rozhleden stojí od roku 1892 nad obcí Příchovice. Kamenná věž nabízí výhled ze spodního otevřeného ochozu, nebo z oken vyhlídkové plošiny ve výšce 21 metrů.
V roce 1963 byla zapsána do památkového fondu památkové péče. V roce 2014 proběhla poslední z oprav, v budoucnu by měla rozhledna ještě dostat nové vnitřní osvětlení.
Přístupná v otevírací hodiny.
Přístup : z hlavní silnice procházející obcí Příchovice vedou k rozhledně ukazatele. Též je možno odbočit z hlavní a po úzké silnici dojet na parkoviště u restaurace pod rozhlednou, odkud je to 300 metrů po modré TZ.
s.JPG
ss.JPG
sss.JPG
V roce 2012 byla nad částí Vestec, patřící do Chocerad postavena dřevěná 8 metrů vysoká rozhledna s vyhlídkovou plošinou ve výšce 5,5 m. Výhled je ale dosti omezený, prakticky pouze na obec a okolní kopce.
Přístup : v obci se nachází rybníček a u něj malá parkovací plocha. Z ní směrem od Chocerad se vydat po hlavní a po několika desítkách metrů zahnout na komunikaci vpravo do kopce. Na konci zástavby pokračovat po lesní cestě, rozhledna je vidět vpravo u lesa.
IMG_0200.JPG
DSC01054.JPG
IMG_0203.JPG
Dřevěná rozhledna ve tvaru husitské věže se nachází na vrcholku Velký Blaník nad Louňovicemi. Slavnostně byla otevřena v roce 1941, ale 2 měsíce po otevření byla až do konce roku 1944 uzavřena pro veřejnost. Opět ožila po válce a jako rozhledna funguje dodnes. V roce 1977 proběhla poslední velká rekonstrukce.
Celková výška rozhledny je 28,4m, vyhlídková plošina ve výšce 24 m nabízí krásný kruhový výhled do dalekého okolí.
Přístup : na silnici z Louňovic na Načeradec je vpravo pod kopcem značené parkoviště, od něj přes silnici vede k rozhledně červená TZ.
IMG_0191.JPG
DSC01041.JPG
DSC01043.JPG
Soukromá rozhledna, postavené kovářem p. Dobešem se nachází na okraji obce Moraveč. Otevřena byla v roce 2012. 13m vysoká kamenná věž s dřevěným výhledovým ochozem ve výšce 10 m nabízí krom výhledu i do okolí expozici kovářství.
Přístup : rozhledna je viditelná z obou konců obce. U hasičské zbrojnice je malé parkoviště, od něj jednoduchou cestou vlevo ze silnice dojdete až k rozhledně.
DSC01010.JPG
IMG_0162.JPG
DSC01015.JPG
Kovová rozhledna s dřevěnými prvky stojí na vrchu Pastvisko nad Moravskou Třebovou od roku 2009. Nabízí nádherný výhled na město a okolí.
Přístup : oficiálně k rozhledně vede červená TZ z centra města. Nejkratší přístup je ale z parkoviště u Lidlu. Z něj je třeba přejít hlavní silnici a vyšlapanou pěšinkou stoupat do protilehlého svahu. Orientačním bodem je velký dřevěný kříž. Pokračovat vyšlapanou pěšinou podél lesa, dokud nenarazíte na odbočku vpravo do lesního porostu, kde je ona červená TZ. Pozor ! Jedna zapomenutá značka je několik desítek metrů před touto cestou, ukazuje do lesa, ale tam dál nikam nevede.
pastýřka.JPG
p2.JPG
p3.JPG
Kombinovaná dřevěno-kovová rozhledna na zděném základu stojí od roku 2013 na stejnojmenném vrcholu nad obcí Vysoká nad Labem.
Přístup : velmi jednoduchý. Na hlavní ulici okolo obecního úřadu a otáčení autobusů, vlevo značené parkoviště pod rozhlednou, z něj necelých 300 metrů k rozhledně.
milíř.JPG
m2.JPG
m3.JPG
Kovová rozhledna vznikla v roce 1930, poslední opravou prošla v roce 2004. Bohužel jí přerostly okolní stromy a prakticky je bez výhledu.
Přístup : na konci obce Libníkovice vlevo je odbočka na Horní Černilov. Naproti plotu ohraničující skládku suti je vpravo vyšlapaná cestička v lese k rozhledně. Druhá možnost je odbočit z hlavní o pár metrů dále vlevo na Výravu a hned za odbočením je vlevo původní cesta k rozhledně. Obě jsou neznačené.
libníkovice.JPG
l2.JPG
l3.JPG
Obec Polní Chrčice si postavila malou rozhledničku na kopci nad obcí. Slouží jako vyhlídka, ale i na přenos internetu do obce.Volně přístupná.
Přístup : rozhledna i název obce viditelné z daleka, z hlavní silnice procházející obcí k ní vede odbočka k bývalému kravínu a pak alejí až k rozhledně.
chrčice 1.JPG
chrčice 2.JPG
ch3.JPG
Soukromá stavba byla vystavěna na vlastní náklady majitele pozemku v roce 2007. Nachází se v obci Licoměřice mezi Chrudimí a Čáslaví. Návštěva je balzámem na duši rozhlednáře. Na zděném základu se nachází tři patra rozhledny. V přízemí je krb s nádobím a stůl a židle k posezení v otevřeném prostoru. O patro výš se nachází posezení v uzavřeném prostoru s okny a v horním patře je otevřená vyhlídková plošina ve výšce 6 metrů od paty stavby. Samozřejmostí je volný přístup.
Přístup : Z Ronova nad Doubravou na Lipovec a místní část Licoměřice.
DSC09161.JPG
IMG_4656.JPG
DSC09173.JPG
Kombinovaná dřevěno-železná rozhledna s přístřeškem se nachází na kraji obce České Lhotice nedaleko Nasavrk. Byla otevřena v roce 2006, vyhlídková plošina je ve výšce 11 m a nabízí krásný výhled.
Volně přístupná.
Přístup je jednoduchý, stavba je na nejvyšším místě na pokraji obce ve směru na Hodonín a Nasavrky, z Nasavrk sem vede modrá TZ.
DSC09139.JPG
IMG_4628.JPG
DSC09144.JPG
Kombinovaná rozhledna se zděným základem a dřevěným vyhlídkovým ochozem ve výšce 3 metry. Původní výstavba byla někdy okolo roku 1900, dlouho byla stavba nepoužitelná, teprve v roce 2013 dostala nový ochoz. Výhled bohužel není žádný, rozhlednu přerostly okolní stromy.
Volně přístupná.
Přístup : možností je několik. Ze Slatiňan po zelené TZ, od rozhledny Bára II po modré a pak zelené TZ nebo od restaurace Monako po naučné stezce a pak zelené TZ - cca 1.5 km.
DSC09133.JPG
DSC09134.JPG
DSC09135.JPG
Železná rozhledna s dřevěnými prvky byla otevřena v roce 2013 na místě starší rozhledny. Výška rozhledny je 13,8 m, vyhlídková plošina v 10 metrech.
Stavba se nachází na nejvyšším místě obce Horní Rašovice nedaleko Heřmanova Městce v areálu zábavního parku.
Přístupná v návštěvních hodinách o víkendech a v létě ve středu.
Přístup : V obci Horní Rašovice jsou navigační cedule až k rozhledně, nebo červená ZT.
DSC09109.JPG
DSC09115.JPG
Rozhledna_Barborka.JPG
Soukromá, dřevěná rozhledna stojí na vrcholku hřebene nad osadou Radim u Luže na Chrudimsku.Má tři vyhlídkové plošiny, nejvyšší v 9 metrech. Výhled je především ve směru Luže - Košumberk.
Volně přístupná, výstup po žebřících na vlastní nebezpečí.
Přístup : k rozhledně nevede žádná značená, ale ani neznačená cesta. Jednou alternativou je cesta přes pole po vystoupání z osady Radim.Ta je sice kratší ale záleží na tom, co na poli poroste a jak je rozbahněné, druhou možností je nechat auto na kraji osady Radim a podél lesa a pak skrz něj vystoupat k rozhledně.
DSC09122.JPG
IMG_4612.JPG
DSC09123.JPG
Kamenná rozhledna na kopci nad Libercem byla vystavěna v roce 1901. Vypadá jako středověký hrad, jehož součástí byla restaurace, hotel a vyhlídková,25 metrů vysoká věž s uzavřeným vyhlídkovým ochozem ve 20 metrech. Sloužila přibližně do roku 1985, kdy byla uzavřena pro zchátralost. Po celkové rekonstrukci znovu otevřena v roce 2013.
Bohužel v době návštěvy byla viditelnost hodně špatná.
IMG_4566.JPG
IMG_4572.JPG
IMG_4577.JPG
Rozhledna Lidové sady v Liberci byla otevřena již v roce 1901. Je součástí společenského komplexu, který byl vystavěn vedle zoologické zahrady. 32 metrů vysoká věž nabízí výhled z uzavřené plošiny ve výšce 25 metrů.
Otevírací doba - celoročně podle otevírací doby objektu
Přístup : rozhledna se nachází ve městě Liberec,ulice Sovova, vedle ZOO u tramvajové smyčky.
IMG_4558.JPG
DSC09001.JPG
DSC09002.JPG
V roce 2014 byla slavnostně otevřena kombinovaná rozhledna ze železa a dřeva nad obcí Lbosín-Divišov. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 30 metrů je nádherný kruhový výhled. Volně přístupná.
Přístup : ze silnice Divišov-Struhařov odbočit na místní část Lbosín. Odtud vede nádherná naučná stezka až k rozhledně . (cca 1,5 km)
DSC08833.JPG
IMG_4415.JPG
IMG_4418.JPG
Nová, kombinovaná rozhledna ze železa a dřeva byla dána do provozu v roce 2015. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 23 metrů je krásný výhled nejen na Zruč nad Sázavou, ale třeba na vrch Melechov nebo Velký Blaník. Volně přístupná.
Přístup : na konci Zruče nad Sázavou směr Uhlířské Janovice se nachází vlevo hřbitov. Další lesní cesta vlevo (zelená TZ) vede k rozhledně.
IMG_4389.JPG
DSC08809.JPG
IMG_4390.JPG
Dřevěná rozhledna z roku 2015 s plošinou ve výšce 3 metry se nachází na konci obce Cerhenice v parku Květoslavy Šátkové, cca 100 metrů od hřbitova, kde stojí její identická kopie. Tato však zůstala v barvě dřeva.
Volně přístupná.
Přístup : od hřbitova v Cerhenicích po šotolinové cestě cca 100 metrů.
DSC08785.JPG
IMG_4376.JPG
IMG_4378.JPG
V obci Cerhenice nedaleko od Kolína byly v roce 2015 otevřeny dvě konstrukčně identické dřevěné věže. Obě mají vyhlídkovou plošinu pouhé 3 metry nad zemí. První z nich se nachází v bezprostřední blízkosti hřbitova a je natřená červenou barvou. Výhled však není příliš velký, krom nedalekých Peček je nejlepší na hřbitov, což je rarita.
Volně přístupná.
Přístup : Na konci obce Cerhenice , směr Dobřichov je hřbitov, rozhledna se nachází hned za hřbitovní zdí.
DSC08793.JPG
IMG_4386.JPG
IMG_4383.JPG
V roce 2001 byla v obci Všelibice - Čihadlo otevřená ojedinělá adrenalínová rozhledna. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 25 metrů nad zemí a vede k ní soustava žebříků ! V době návštěvy byl vstup na vlastní nebezpečí, podlážky vyhlídkové plošiny i mezi plošiny jsou v havarijním stavu , i první žebřík jeví známky značné únavy časem.
Přístupnost : volně přístupná, výstup nebezpečný, NEDOPORUČUJI.
Přístup : na začátku obce Roveň- Všelibice je prudká odbočka vlevo na místní část Čihadlo. Rozhledna se nachází lesíku vpravo od silnice, nevede k ní žádná značená cesta.
DSC08755.JPG
DSC08758.JPG
IMG_4292.JPG
Kovová rozhledna na vrcholu Kozákov u Semil byla zpřístupněna v roce 1995. Z výšky 24 metrů nabízí nádherný kruhový výhled.
Přístupná v návštěvních hodinách .
Přístup : rozhledna se nachází kousek od silnice z Komárova na Záhoří na vrcholku Kozákov
DSC08745.JPG
IMG_4252.JPG
DSC08750.JPG
Od roku 2002 stojí nad obcí Dubecko stožár mobilního operátora, využívaný jako rozhledna. Z plošiny ve výšce 33m je slušný kruhový výhled například na Trosky, Valdštejn či rozhlednu Kozákov.
Přístupnost : pro návštěvu rozhledny je třeba si vypůjčit klíč v domě č.6 a to v návštěvních hodinách.
Přístup : od kapličky v Dubecku vede okolo domu č.6 lesní cesta až k rozhledně.
DSC08743.JPG
IMG_4233.JPG
IMG_4241.JPG
Drtinova rozhledna, nebo rozhledna na Besedné se nachází na vrchu Besedná nedaleko Chotilska v místě, kde stávala původní Drtinova rozhledna.
Dřevěná rozhledna, která je kopií rozhledny na Boubíně byla postavena v roce 2015 a je volně přístupná. Z výšky 21 metrů nabízí pěkný kruhový výhled.
Přístup : po silnici z Chotilska na Živohošť, u odbočky na Hněvšín je vlevo modrá TZ k rozhledně.
DSC08440.JPG
DSC08462.JPG
DSC08454.JPG
Kovový sloup mobilního operátora s vyhlídkovou plošinou ve výšce 25,5 m stojí nad osadou Mokrsko (katastr Chotilsko) nedaleko Dobříše od roku 1999. Rozhledna je přístupná v návštěvních hodinách. Nabízí pěkný kruhový výhled.
Přístup : z osady Mokrsko vede k rozhledně žlutá TZ.
DSC08422.JPG
DSC08434.JPG
DSC08430.JPG
Návrší V Březince se nachází cca 1 km nad obcí Bernartice na Tachovsku. Od roku 2003 zde stojí 48 m vysoký sloup mobilního operátora s vyhlídkovou plošinou ve výšce 33,5 m.
V letní sezoně je rozhledna volně přístupná.
Přístup : od kostela a hostince v Bernarticích vede k rozhledně modrá TZ.
DSC08394.JPG
DSC08405.JPG
DSC08399.JPG
group-b@seznam.cz
Pokračování projektu Za obzorem,
stránky o kosmické technice.
Klikněte na odkaz.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one