Stránky o rozhlednách, majácích, věžích a branách.
Na vrcholku Rubín u Podbořan proběhl archeologický průzkum a bylo zjištěno, že se sde nacházelo prastaré hradiště. V roce 2018 byla v jeho místě postavena replika starověké strážní věže.
Ta je volně přístupná , nabízí vyhlídku z patra ve výšce 2,8 metrů nad okolním terénem.
DSC05516.JPG
DSC01171.JPG
DSC01174.JPG
Na konci obce Ždírec nad Doubravou směr Kohoutov se nachází nízká budova vodojemu. Na její střeše byla vytvořena vyhlídková plošina, ze které je však vidět pouze jedním směrem a to ještě nepříliš daleko, protože vodojem se nachází jen na malé vyvýšenině. Volně přístupné.
DSC04224.JPG
DSC04227.JPG
DSC04229.JPG
Jižně od města Dubá se nachází vrch Nedvězí s výškou 458 metrů nad mořem. Vrchol není porostlí vysokou vegetací, takže nabízí nádherný kruhový výhled do dalekého okolí. Za druhé světové války zde byla protiletadlová pozorovatelna.
Přístupnost : volně přístupné
Přístup : po červené TZ vedoucí přes vrchol. Nejblíže vede cesta z osady Nedvězí, z druhé strany od Zakšína.Autem je možné dojet před Dubou, Dražejov až do Nedvězí, cca 200 metrů pod vrchol.
DSC01644.JPG
IMG_0552.JPG
DSC01645.JPG
V obci Panská ves, nedaleko města Dubá se nachází zajímavé, normálně veřejnosti nepřístupné místo, kde je možné vystoupat na dvě "vyhlídkové plošiny" s pěkným rozhledem polokruhovité části.
Důvod proč není vidět kolem dokola i proč je místo nepřístupné je ten, že se jedná o ionosférickou observatoř a ony dvě plošiny jsou na vstupech do útrob dvou velkých teleskopů s průměrem disku 10 metrů. Takže vyhlídka je cca z výšky 6 metrů nad zemí.
Přístupnost : není běžně přístupné, pouze je možné si návštěvu dohodnout dopředu.
Přístup : z Dubé přes Nedamov, kde je velmi špatně značená cesta vpravo na Panskou ves. Vjezd do objektu je druhý vlevo.
DSC01630.JPG
IMG_0551.JPG
IMG_0534.JPG
Pod Březníkem se jmenuje místo s rozcestníkem na Šumavě, ze kterého je pěkný polokruhový výhled. Jen škoda, že zde není nějaké vyvýšené místo pro ještě lepší zážitek.
Přístup : při cestě mezi Hartmanicemi a Železnou Rudou stojí v místě zvaném Rovina stylový hotel s restaurací. Ten má i parkovací plochu, která není určená pouze pro hotel. Z ní vede zelená TZ ve směru hotelu k rozcestníku, který je pouze 350 metrů daleko. Od lavičky je pak výhled na oblast Hartmanicka a Sušicka.
b.JPG
bb.JPG
bbb.JPG
Obecní vodojem byl postaven v Sušici v roce 1931. V roce 2013 byl upraven na vyhlídku, ze které je pěkný výhled na centrum města.
Přístupný je volně
Přístup : z centra města vede modrá TZ do ulice Tylova. Za poslední zástavbou je vpravo odbočka k vratům k vodárně. Od nich vede polní cesta vzhůru do kopce , stáčí se vpravo a vodojem je před vámi.
s.JPG
ss.JPG
sss.JPG
Nedaleko Králova Dvora se nachází obec Hudlice. Na jejím okraji je možno navštívit turistické místo zvané Hudlická skála. Jedná se o skalní buližníkový útvar, jehož vrchol je 19 metrů nad okolním terénem a nabízí krásný výhled do okolí obce.
Volně přístupné.
Přístup : v obci jsou ukazatele, z centra obce vede ke skále modrá TZ.
Autem možno dojet na konec ulice U vodojemu.
h.JPG
hhh.JPG
hh.JPG
Vyhlídka Dívčí kámen se nachází cca 100 metrů od hradu Lichnice, pouhých několik desítek metrů po rovině od silnice. Ze skalního masívu se zábradlím je výhled na hrad nad vyhlídkou, Lovětínskou rokli či vzdálenější město Čáslav.
Přístup : ze silnice Kraskov-Závratec odbočit na Lichnici. Vlevo pod hradem je malé parkoviště. Pokračovat vpravo po silnici k autobusové zastávce, na ní je ukazatel na vyhlídku, která je pár desítek metrů za zastávkou.
DSC09154.JPG
DSC09158.JPG
IMG_4645.JPG
Zřícenina hradu Oheb se nachází na vysoké skále nad Sečskou přehradou. Vede sem oblíbená turistická trasa a pro návštěvníky je připravená krásná vyhlídka na vodní nádrž.
Volně přístupné, na vlastní nebezpečí.
Přístup : po silnici ze Seče na Proseč se vpravo nachází modrá TZ vedoucí 300 metrů k hradu.
DSC09149.JPG
DSC09151.JPG
IMG_4642.JPG
Tzv. Kolowratská věž je ve skutečnosti rohová obranná bašta, která se dochovala z původního opevnění hradu Zruč nad Sázavou. V roce 2015 byla upravena na vyhlídku. Z výšky 24 metrů je z ní vidět celý areál zámku. Přístupná v návštěvních hodinách (bohužel v době návštěvy zavřeno).
Přístup : z ulice Ke Kostelu projít branou do parku a pak branou do prostor zámku. Za zámeckým komplexem vpravo se věž nachází.
IMG_4406.JPG
IMG_4407.JPG
DSC08821.JPG
Skalní vyhlídka Hlavatice se nachází nad Turnovem. Již v roce 1892 místní turisté zahájili zpřístupnění této skály. V roce 1908 bylo dřevěné schodiště nahrazené kovovým, které je dodnes původní.
Z výšky 12 metrů nad zemí je výhled omezený pouze směrem nad město.
Vyhlídka je volně přístupná.
Přístup : z ulice K Hlavatici vede k vyhlídce červená TZ.
DSC08738.JPG
IMG_4220.JPG
IMG_4230.JPG
Další vyhlídkou postavenou z česko - bavorského projektu je vyhlídka ze střechy obecního úřadu v obci Díly. (nedaleko Klenčí pod Čerchovem). Volně přístupná.
Přístup : mezi obecním úřadem a hasičskou zbrojnicí je ulička, která vede k točitému schodišti na vrchol vyhlídky.
DSC08383.JPG
DSC08373.JPG
DSC08379.JPG
V rámci projektu česko -bavorské spolupráce byla vybudována na vrcholku Hrádek u Újezdu , pod pomníkem J.S.Koziny nevelká dřevěná vyhlídka. Výhled pouze jedním směrem, volně přístupná.
Přístup: z obce újezd směrem na Trhanov vede na vrchol červená TZ, nebo je možno jet po silnici a první odbočkou vpravo dojet až na parkoviště pod vrcholem.
DSC08361.JPG
DSC08365.JPG
DSC08363.JPG
Nad obcí Strážov na Klatovsku se nachází kopec Vinný vrch. Na něm v roce 2009 vybudovali místní turisté vyhlídku Zdeňka Hodka. Ta je volně přístupná.
Přístup : z centra obce po silnici na Lehom. Na vrcholku stoupání hned za obcí vede označená polní cesta vlevo až k vyhlídce.
DSC08164.JPG
DSC08168.JPG
DSC08165.JPG
V plzeňském kraji se nachází obec Žinkovy a u ní stejnojmenný zámek a také velký Žinkovský rybník. V parku za zámkem u rybníka stojí ubytovací chaty. mezi dvěma z nich byla postavena dřevěná vyhlídka, ze které není vůbec nic vidět. Volně přístupno.
Přístup : z parkoviště před zámkem jej obejdete vlevo a tím se dostanete do parku. Pokud půjdete po hlavní cestě, vyhlídka se nachází u dvou objektů nad vámi.
DSC08158.JPG
DSC08163.JPG
DSC08162.JPG
Na skalnatém výstupku na nejvyšším bodě zámeckého parku Horšovský Týnec stojí vyhlídková věž (altán). Kdysi zde stála gotická hláska, na jejímž základě byla postavena třípatrová věž.
Po přestavbě v 19 století bylo horní patro přestavěno na jakýsi vyhlídkový altánek.
Volně přístupno.
Přístup : po vstupu do zámeckého parku stoupejte na vršek. Vpravo se nachází bývalá Loreta, cestičkou vlevo dojdete až k vyhlídce.
DSC08343.JPG
DSC08354.JPG
DSC08345.JPG
V plzeňském parku v části Doubravka se nachází dřevěná stavba, jejíž součástí je most spojený s vyhlídkovou věží, ze které ale je vidět pouze nejbližší okolí parku. Věž je volně přístupná.
Přístup : z Potoční ulice vede do parku dřevěný mostek přes potok. Od něj se dejte vpravo a po několika desítkách metrů se nad vámi objeví věžička.
DSC08137.JPG
DSC08140.JPG
DSC08141.JPG
Při návštěvě zámku Kozel nedaleko Starého Plzence přejdete most přes řeku a před vámi se objeví rybník a nad ním vyhlídkový altán. Ten vznikl jako součást anglického parku, budovaného v letech 1838-1910. Po roce 2000 se dočkal rekonstrukce. Stavba je volně přístupná a je z ní částečný výhled na zámek a na rybník, jako hlavní prvek parku.
Přístup : mezi obcemi Šťáhlavy a Šťáhlavice je značená odbočka na parkoviště před zámkem. Z něj přes most k zámku, u rybníka vlevo a pak cestou vpravo od cesty k zámku.
DSC08091.JPG
DSC08094.JPG
DSC08097.JPG
Replika altánu, který byl postaven na buližníkové skále v roce 1838 a stržen v roce 1953 byla postavena v roce 2014.
Volně přístupná stavba se nachází v lese, nedaleko obce Milínov poblíž zámku Kozel či Starého Plzence.
Přístup : skála je v lese a špatně se hledá. Nejlepší cesta je tato : z Milínova po silnici na Kornatice odbočit na první odbočce vlevo. Po úzké asfaltce se dostanete až k lesu, kde je závora. Pokračujte dále až k hájence Zátiší, vlevo je skála vidět a vede k ní žlutá TZ.
DSC08075.JPG
DSC08080.JPG
DSC08087.JPG
Pokud jste se podívali na Mariánské lázně z Mescéryho vyhlídky, pak na protilehlém kopci nazývaném Karola se nachází další, stejnojmenná vyhlídka. Kdysi zde stávala kruhová vyhlídka, ale ta byla zbořena již před druhou světovou válkou. V roce 2000 jí nahradila současná stavba, podobné konstrukce jako ta Mescéryho. Bohužel z Karoly již není vůbec žádný výhled, kvůli vzrostlým stromům.
Přístup : nejednodušší přístup ze od parkoviště u hřbitova - ulice Mladějovského, odkud vede modrá TZ.
DSC07716.JPG
IMG_0487.JPG
IMG_0486.JPG
Jeden z vyhlídkových altánů nad městem Mariánské Lázně. Vznikl již v roce 1862, současná podoba je po rekonstrukci z roku 2000.
Díky stromům nabízí již pouze omezený výhled na město.
Přístup : altán je součástí Thomaeyrovi a Dvořákovi naučné stezky, vedoucí z centra města.
DSC07710.JPG
IMG_0484.JPG
DSC07712.JPG
V mariánských lázních nad hotelem Espanáde se nachází kovový vyhlídkový altán, ze kterého ale mnoho vidět není.
Přístup : z centra města po červené TZ směr rozhledna Kamzík, následně uhnout vlevo na Dvořákovu stezku s místním žlutým značením. Altán se nachází pod vyhlídkou opata Clementso.
DSC07706.JPG
IMG_0478.JPG
IMG_0479.JPG
Vyhlídkové místo, ze kterého dnes není mnoho vidět kvůli stromům stojí nad hotelem Espanade v Mariánských lázních.
Je součástí tzv Dvořákovy stezky - turistické trasy nad městem.
Přístup : po červené TZ z města nebo od rozhledny Kamzík a pak po žluté TZ směr na Mescéryho vyhlídku.
DSC07702.JPG
DSC07703.JPG
DSC07705.JPG
Jen několik desítek metrů od vyhlídky Petra Velikého a Mayerova glorietu se nachází další vyhlídková stavba - vyhlídka Kristýna. Ta je zajímavá především tím, že je "napíchnutá" na skále - uprostřed podlahy vyčnívá kus skalního masívu. Bohužel výhled hodně zastiňují stromy.
Přístup : od lanové dráhy stanice Jelení skok k rozcestníku u Mayerova glorietu a pak vpravo, kde je vyhlídka vidět na skále.
DSC07686.JPG
IMG_0445.JPG
DSC07688.JPG
Na skále známé jako Jelení skok se od roku 1808 nachází altánek nazývaný Mayerův gloriet, který nabízí krásný výhled na město. Jelikož stojí pod vyhlídkou Petra Velikého, je z něj výhled omezen pouze směrem k městu.
DSC07681.JPG
IMG_0438.JPG
DSC07684.JPG
Nad centrem Karlových Varů se na jednom místě nachází několik vyhlídek. Nejvýše je Petra Velikého. Byla zde vystavěna v roce 1877, poslední opravou prošla roku 2011.
Z vyhlídky je možno shlédnout na centrum města, ale je vidět například rozhledna Diana, Vyhlídka Karla IV či Goethova vyhlídka.
Přístup : nejjednodušší přístup je z lanovky, ze stanice Jelení skok k vyhlídce vede žlutá TZ
IMG_0439.JPG
IMG_0427.JPG
DSC07680.JPG
Vysoký kámen je skalní vyhlídka s nadmořskou výškou 773 mnm, připomínající zříceninu hradu. U upravené kovové vyhlídky nabízí daleké rozhledy na německou hranici.
Přístup : z obce Kostelní u Kraslic vede ke skále červená TZ. Jen ten označený kilometr je sakra dlouhý.
DSC07600.JPG
DSC07602.JPG
DSC07603.JPG
Dřevěná lávka trčící do prostoru nad skalou byla v lokalitě Na Plazích, nedaleko obce Kostelíček slavnostně otevřena 21,12 2013. Přístup k ní není složitý. Za obcí Kostelíček u lesa je první ukazatel u polní cesty. Po cestě najdete ještě jeden a cesta končí u vyhlídky. Na ní je zajímavé, že netrčí nad srázem vodorovně, ale ještě se mírně zvedá.
Výhled z ní je parádní.
DSC07404.JPG
IMG_0014.JPG
DSC07406.JPG
Dnes jsme navštívili jedno vyhlídkové místo, ze kterého není skoro nic vidět. A ještě k tomu samotná vyhlídka je jen několik sbitých kulatin. Ale stojí za návštěvu. Nachází se nad údolím Kokořínský důl a je z ní nádherný výhled právě na hrad Kokořín.
IMG_0050.JPG
IMG_0051.JPG
IMG_0052.JPG
V pražské části Dolní Počernice proběhla úprava plochy, která dříve sloužila jako skládka a nepoužívaná skladiště z minulosti. Vznikla zde zatravněná plocha, jejíž součástí je i nevelká vyhlídka.
DSC07234.JPG
DSC07236.JPG
DSC07239.JPG
group-b@seznam.cz
Pokračování projektu Za obzorem,
stránky o kosmické technice.
Klikněte na odkaz.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one